Vista nie widzi komputerów w sieci

2008.11.30 17:48 | Windows

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/11/2008-11-30_161952.png"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/11/2008-11-30_162012.png"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/11/2008-11-30_162022.png"
Czy plik istnieje?

Tytuł wpisu jest nieco mylny. Chodzi mi raczej o ogólną sytuację w której w sieci LAN komputery oparte na systemach Windows nie widzą udostępnionych zasobów ani samych komputerów. Pokażę Wam jak szybko i skutecznie rozwiązać odwieczny, bo w moim przypadku chyba pojawiający się od „zarania dziejów”, problem widoczności systemów w sieci Microsoft Networks.

Cały problem zaczął się od nagłego zniknięcia drukarki. Znaczy się fizycznie nie zniknęła. Stoi spokojnie za moimi plecami. Komputery w moim domowym LANie uznały nagle, że nie mają dostępu do drukarki. Zaczęło się od laptopa z Vistą ale za parę chwil ten sam problem pojawił się na stacjonarnym komputerze z Windows XP. Żaden z komputerów nie widział też mojego, do którego podłączona jest udostępniona drukarka.

Rozwiązanie przyszło oczywiście z sieci. Problem leży w czymś, co nazywa się WINS. W sieci Microsoft Networks szukanie komputerów po nazwie odbywa się przy użyciu właśnie serwera WINS. Prostymi słowami mówiąc komputery szukają nazw korzystając z WINS podobnie jak w przypadku TCP/IP i Internetu korzysta się z DNS. Problem w tym, że w naszych domowych sieciach nie ma serwerów WINS. To znaczy mogą być, jeśli ktoś uruchomi taką usługę na Windows Server (2003 i 2008) lub przy użyciu niezastąpionego Linuksa i Samby. Jeśli serwera w sieci nie ma, to komputery zaczynają uprawiać wolnoamerykankę. I tu jest pies pogrzebany.

Psa odgrzebać można prostą metodą. Jeżeli nasze maszyny w sieci mają stałe adresy IP a tak z reguły jest (Static DHCP na serwerze/routerze czy ręcznie wpisane adresy we właściwościach połączenia sieciowego), to nie ma problemu z określeniem jaki komputer ma jaki adres IP. Teraz trzeba tylko powiedzieć każdemu z nich o tych relacjach i wymusić korzystanie z tych informacji.

Załóżmy, że w naszej sieci mamy do czynienia z trzema komputerami o nazwach: alpha, beta i gamma. Załóżmy, że na każdym z nich jest zainstalowany Windows XP (w przypadku Visty sytuacja będzie analogiczna). Tworzymy plik lmhosts, który zawiera w sobie wspomniane wcześniej relacje adres IP <-> nazwa komputera.

192.168.1.2 alpha #PRE
192.168.1.3 beta #PRE
192.168.1.4 gamma #PRE

Jak widać w pliku zapisujemy adres IP i nazwę komputera kończąc linię wyrażeniem #PRE. Taki plik następnie dodajemy we właściwościach protokołu TCP/IP dla naszej karty sieciowej przyciskiem „Importuj LMHOSTS”. Zaznaczamy również opcję „Włącz system NetBIOS przez TCP/IP”. Restartujemy profilaktycznie system i nie powinniśmy już mieć problemów z widocznością komputerów w sieci. Operację powtarzamy na każdym komputerze w sieci.

Innym rozwiązaniem jest oczywiście uruchomienie serwera WINS w postaci Samby lub Windowsa 2003/2008. Myślę jednak, że w domowych warunkach wystarczy wyszukiwanie z pliku LMHOSTS.

Leave a Reply / Dodaj komentarz

*) pole wymagane / required field