Steelseries Ikari Laser Mouse

2008.09.10 16:09 | esport, Hardware

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_01.jpg"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_02.jpg"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_03.jpg"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_04.jpg"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_05.jpg"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_06.png"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_07.png"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_08.png"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_09.png"
Czy plik istnieje?

Error Resizing Image: error_loading_image
Original Image Path: "/home/grocal/www/grocal.pl/wp-content/uploads/2008/09/steelseries_ikari_laser_mouse_10.png"
Czy plik istnieje?

Najwyraźniej myszki komputerowe to jakiś mój fetysz. Dawniej nie wypuszczałem z ręki klasycznego gryzonia Microsoftu z dwoma przyciskami (poźniej i z kółkiem). Znalazło się miejsce na kilka A4Techów X-7 i Razera Pro Click 1.6. Ostatnim moim nabytkiem jest Steelseries Ikari Laser Mouse.

Ikari ma nietypowy wygląd. Z pozoru wydaje się, że to myszka dla leworęcznych. Dopiero po położeniu prawej dłoni na urządzeniu widać, że projektanci przełożyli wygodę nad tradycyjny kształt. Myszka leży idealnie. Każdy palec ma swoje miejsce i sięga tam, gdzie trzeba. Dłoń leży komfortowo ale dość ciężko jest unieść myszkę do góry. Ikari Laser Mouse jest na tyle szeroką myszką i ma niewielkie pionowe powierzchnie boczne, że normalna operacja podniesienia gryzonia po uchwyceniu go kciukiem i palcami serdecznym i małym jest dość problematyczna. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do częstego podnoszenia myszki (a ja tak mam), to trzeba się będzie odzwyczaić lub nauczyć podnosić Ikari Lasera.

Obudowa myszki to oczywiście czarny plastik (BTW, pamięta ktoś jeszcze jasne myszki?) pokryty dwoma rodzajami materiału. Boki są lekko gumowane natomiast przyciski i górna część myszki pokryte są antypoślizgowym, szarym materiałem. Obawiam się, że po kilku miesiącach przyciski zaczną się zdzierać – podobnie jak w Razer Pro Click 1.6. Mam jednak nadzieję, że to mój wymysł i myszka przetrwa dotyk moich twardych paluchów.

Steelseries Ikari Laser Mouse posiada 6 przycisków. Standardowy przycisk prawy, lewy i środkowy-kółko to oczywiście norma. Dochodzą do tego dwa przyciski na lewym boku uruchamiane kciukiem. To także nic nowego. Warto dodać, że w przeciwieństwie do poprzednich gryzoni są to chyba najlepiej położone przyciski boczne z jakimi miałem do czynienia. Chyba nauczę się ich używać. Ostatni przycisk służy do przełączania czułości myszki. Ale o tym później…

Ciekawym elementem myszki Ikari jest kabel. Nic – moim zdaniem – nie przebije giętkości i lekkości kabla z myszek A4Tech X-7, ale ten od Ikari ma coś w sobie. A raczej… na sobie. Kabel nie jest niestety bardzo giętki, ale za to pokryto go… oplotem! Mam nadzieję, że dzięki temu nie grozi nam przetarcie kabla o kant stołu czy naciągnięcie go w ferworze FPSowej walki. Końcówka USB – typowy, pozłacany standard.

Spód myszki również nie odbiega od norm. Ikari posiada cztery dość duże ślizgacze. Na szczęście są naprawde dobre. Działają bez zarzutu na każdej powierzchni. Czujnikiem ruchu jest oczywiście laser, co ma swoje wady i zalety. Użycie lasera pozwala na osiągnięcie wysokiej rozdzielczości skanowania powierzchni a co za tym idzie – czułości myszki. Wadą jest sporadyczne „świrowanie” kursora. Na – nomen omen – Steelseries QCK+ kursor potrafi delikatnie zboczyć lub samoistnie przesuwać się, gdy myszka leży w bezruchu. Zdarza się to bardzo rzadko ale się zdarza. Możliwe, że to wada mojego egzemplarza, bo nie spotkałem się, aby ktokolwiek w Internecie na to narzekał. Udało mi się zminimalizować tę przypadłość odpowiednio regulując czułość myszki zarówno w sterownikach jak i w aplecie „Mysz”.

Przejdźmy teraz do tego, co Ikari Laser Mouse wyróżnia na tle innych myszek dostępnych na rynku. Po pierwsze – dwa ustawienia czułości. W A4Tech X-7 można było przełączać się pomiędzy nawet 6 różnymi ustawieniami DPI. Tutaj mamy do czynienia z dwoma ustawieniami: high i low. Mało? Hmmm… A jak zareagujecie na to, że owe ustawienia można samemu zmienić? Np. high może mieć wartość 2400 DPI a low 800 DPI. Ba! Ustawienia można regulować z dokładnością do 1 DPI! Co lepsze, można to zrobić zarówno z poziomu oprogramowania jak i… samej myszki! Ideą Ikari Laser Mouse jest możliwość zapisania ustawień w pamięci myszki. Tym sposobem możemy przenosić gryzonia z komputera na komputer i mieć swoje „settingsy”. Oprócz ustawień DPI zmienić możemy także funkcjonalność przycisków, stworzyć makra uruchamiana poszczególnymi klawiszami, a także ustawić liniowość reakcji myszki na ruch. Ta ostatnia funkcja interpoluje ruch naszej dłoni tak, aby stworzyć idealną prostą linię. W maksymalnym ustawieniu tej funkcji kręcąc myszką kółka otrzymujemy na ekranie – prostokąty z lekko zaokrąglonymi rogami (patrz obrazki niżej)! Przydatny bajer, gdy w grze liczy się liniowy ruch, np. przy celowaniu. Zastanawiam się tylko na ile taka funkcjonalność będzie legalna w rozgrywkach sieciowych. Czy ktoś nie posądzi nas o „elektroniczne wspomaganie”?

Co do działania samej myszki, to – jeśli nie liczyć sporadycznego „świrowania” kursora – myszka działa idealnie. Odwzorowuje nasz ruch perfekcyjnie. Przyciski i rolka działają bez zarzutu, aczkolwiek – jak na mój gust – trochę za głośno. Szczególnie irytuje fakt, iż rolka wydaje różny dźwięk w zależności od kierunku i szybkości obrotu. Nie tego oczekiwałbym od produktu cenowo zbliżonego do hitów Razera.

Na koniec parę fotek i screenshotów oraz krótkie podsumowanie zad i walet.

Zalety:

 • świetny dizajn, wygodne „trzymanie” myszki
 • oplot na kablu
 • nalepsze boczne przyciski na rynku
 • dokładność odwzorowania ruchu
 • świetny patent ze sterownikami i regulacją parametrów z poziomu… myszki
 • wyświetlacz na spodzie myszki

Wady:

 • sporadyczne „świrowanie” kursora (może jednostkowy przypadek?)
 • głośne przyciski i rolka
 • nieco sztywny kabel
 • problem z uchwyceniem i podniesieniem myszki palcami

Komentarzy: 4

 1. uri

  Kiedyś grałem w taką grę na Amidze Ikari Warriors.Polecam.

 2. grocal

  Bo Ty urik to mega gość jesteś. Gdzie te czasy jak pykałeś na Amisi lub robiłeś prezentacje w Scali lub modki na trackerach? To se ne wrati!

 3. uri

  W technologiach nie warto wracać do tylu;) Czasami jednak korzystając z WinUAE przycinam w Amigowe gierencje, choć nie na takiej „miszce” jak Twój nowy nabytek.Pisuj częściej Tomashu G.

 4. Barts

  A ile taka zabaweczka kosztuje?

Leave a Reply / Dodaj komentarz

*) pole wymagane / required field