Let’s play… Crysis

2007.11.15 00:03 | Games

Na początku był „Far Cry”. Gra ta powaliła na kolana nie tylko interesującą, chociaż przewidywalną fabułą ale przede wszystkim graficznymi możliwościami jakie dawał silnik. Wydaje mi się, że jedynie „Unreal” zrobił na mnie analogiczne wrażenie, czyli po prostu zachwycił formą.

Crytek – twórcy „Far Cry” – nie zasypali gruszek w popiele nie obijali się i tak na dniach dostaniemy kolejną grę, która po raz kolejny pokazuje jak można na maksa wykorzystać współczesne komputery. „Crysis” jest podobny do „Far Cry”. Tu nie ma dwóch zdań. Ale to, co widzimy na ekranie wygląda po prostu obłędnie. Jeśli mamy Viste i DX10 lub potrafimy co nieco pogrzebać w plikach konfiguracyjnych, dostaniemy taką ucztę dla oczu, że pozostanie chyba tylko dieta lub odsysanie tłuszczu z gałki ocznej ;) Każdy listek rzuca cień, efekty HDR, zmiana pory dnia, perfekcyjnie wykonana woda. No po prostu cud, miód i orzeszki. Niestety na E4400 z GeForcem 8800GTS i 2GB RAMu prędkość renderowania w wyżyłowanej do bólu (very high) konfiguracji w przypadku DX9 i WinXP spada do ok. 20 klatek. Więcej przeciwników i można zapomnieć o jakiejkolwiek płynności. Ale… technika pójdzie do przodu i „Crysis” pokaże pazury – jestem tego pewien.

Z ciekawych elementów w grze, które zdecydowanie różnią „Crysis” od „Far Cry” wymienić warto specjalny strój, który nosi na sobie nasze alter ego w grze. Dzięki możliwościom tego niezwykłego kombinezonu możemy czasowo zwiększyć swoją prędkość poruszania się, poprawić skuteczność pancerza czy nawet stać się niewidzialnym. To, plus elementy modyfikacji uzbrojenia (lunety, tłumiki, laserowe celowniki), daje ciekawe możliwości taktyczne. „Crysis” to gra naprawdę godna uwagi. W demko grało mi się wyjątkowo przyjemnie. Sęk w tym, że podobno pełna wersja jest… dość krótka. Czy warto wydać ponad 100zł za grę na nie więcej niż 20 godzin?

Crysis - menu główne Crysis - loading screen Crysis - nasz strój
Crysis - na celowniku Crysis - efekty

Komentarzy: 9

 1. Barts_706

  No wreszcie się doczekałem! Nowe posty, nowy dizajn, i nie straszy mnie pogrobowiec McRae.

  Perfekt. Gratki!

 2. grocal

  Senks… Proszę jedynie o zrozumienie wprowadzenia procedury wstępnego „akceptowania” komentarzy. No ale lewaków defaultowo akceptuję :) Prawicowców też :)

  Aaaa.. Do nowego dizajnu, postów itp. dodaj nowy serwer. Ale o tym wkrótce na łamach…

 3. Coobav

  „Nie zasypiaj gruszek w popiele” a nie „zasypuj”

  „Gdy chcemy powiedzieć komuś, żeby o czymś nie zapominał, czegoś nie pominął, używamy zwrotu: nie zasypiaj gruszek w popiele. Jedno z dawnych znaczeń zasypiać to śpiąc, przeoczyć coś, nie załatwić czegoś. Do tego znaczenia nawiązuje właśnie powiedzenie wywodzące się z dawnego zwyczaju suszenia gruszek w gorącym popiele. Ktoś, kto przy tej czynności zasnął, zamiast suszonych gruszek mógł już tylko delektować się ich zwęglonymi resztkami. ”

  http://kn.edu.pl/content/view/509/133/

 4. grocal

  Coobav, masz rację! Nawet kiedyś była o tym dyskusja na boardzie :)

 5. uri

  Jezeli gra zdobedzie uznanie to neiporownywalnie mniejsze niz Far Cry. Gralem i na moim pseudo statku 1.5GB Ram i X1950PRO512MB po prostu musialem ja sobie odpuscic (High na plazy 10klatek). Po stworzeniu gry szef Cryteka kazal zredukowac „kolorowosc” otoczenia w Crysysie. Idąc obecnie przez las jest ciemno jak w dupie a tekstury wyglądają podobnie jak w przypadku Far Crya. Wiem potrzeba zapewne jakiegos 8800Ultra 4GB ram 6600C2D i Visty i wlasnie moze wtedy przejde Crysisa. Obecnie nie ma sie co spuszczac na tą gra, ktora uwazam bedzie gorsza niz Far Cry. Jakis sentyment do wieśniaka w koszulce polo z FC pozostal no i te widoki plaz, krystaliczna woda i zielen jak na wybrzeżu Florydy.

  Coobav a Tomulka spuszcza sie na grą a nie nad językiem polskim, tutaj wazne sa emocje a nie jezyk polski ktorego oczywiscie szanowac trzeba ale zdecydowanie na drugim może trzecim miejscu. I hui ;)

 6. uri

  Screeny w dodanym wpisie sa dupne jebitnie!:) Tomulka? to Twoje???

 7. grocal

  Moje… Ciężko jest zrzucac screenshoty i jednocześnie strzelać do Koreańczyków, dlatego wpadły jedynie statyczne obrazki.

 8. uri

  Tomulka w jakim celu prowadzisz swoja domenę grocal.pl?

 9. uri

  Zapomniałem dodać „gratki” jak Barts. My majacy po 12 lat lubimy ten język…

Leave a Reply / Dodaj komentarz

*) pole wymagane / required field