Linksys WRT54GL + Tomato 1.02

2007.01.07 21:33 | Hardware, Linux, WWW

Mój działający już nieco ponad 2 lata router D-Linka doczekał się następcy. Jako, że poprzednik zaczął świrować a Narnii chciała jednak nieco wolności dla swojego laptopa postawiłem na sprawdzoną przez ogół maszynę – Linksys WRT54GL. Cóż jest takiego ciekawego w tym routerze? Otóż oprogramowanie sprzętu oparto na… linuksie! Ba! Linksys opublikował nawet kod źródłowy do firmware’u, aby być zgodnym z licencją GPL. Takie posunięcie było strzałem w dziesiątkę. Okazało się, że po niedługim czasie pojawiły się alternatywne wersje oprogramowania wprowadzające różne nowe udogodnienia.

Linksys WRT54GL

Router w wersji 1.1 przybył do mnie zaopatrzony w oprogramowanie o numerze 4.30.7. Zachęcony różnymi artykułami i postami w internecie postanowiłem dać szansę alternatywnemu oprogramowaniu zwłaszcza, że w domyślnych ustawieniach router nie pozwalał na ustawienie Static DHCP dla komputerów w LANie. Wybór padł na Tomato 1.02. Spodziewałem się problemów z wgrywaniem firmware’u ale… wszystko poszło bez zająknięcia i po paru minutach moim oczom ukazał się schludny interface „pomidora”. Tym sposobem mogę ustawić niemal każdy parametr routera: moc sygnału wifi, static DHCP, filtry po MACach, QoS etc. Generalnie jestem pod wielkim wrażeniem możliwości jakich dostarcza produkt zrobiony przez… kogoś innego niż producent. Myślę, że w tym tkwi przyszłość nie tylko oprogramowania ale i też sprzętu. Powiedzmy sobie szczerze – Linksys na pewno nie stracił na sprzedaży linii WRT54Gxx ale nawet nieźle spopularyzował swój sprzęt właśnie dzięki takiemu podejściu. Brawo!

Na koniec dorzucę jeszcze jedno sieciowe miejsce – www.openlinksys.info – polskie centrum WRT54Gxx i oprogramowania do niego. Warto zaglądać!