Jacqueline Carey i jej książki

2005.10.05 13:24 | Personal, Varia

„Love as thou wilt”

Jacqueline Carey nie jest chyba jeszcze zbyt znana w Polsce. Ta amerykańska pisarka zdobywa popularność na świecie cyklem książek, których akcja dzieje się w świecie łudząco podobnym do średniowiecznej Europy. Przeszedłbym pewnie obok jej pisarstwa obojętnie, gdyby nie recenzja pierwszego tomu trylogii Jacqueline zamieszczona swego czasu w „Fantasy”. Zaintrygowała mnie specyficzna tematyka książki. „Strzała Kusziela” opisuje bowiem losy młodej dziewczyny (pewnego rodzaju wyrafinowanej prostytutki), która naznaczona jest przez Kushiela do czerpania przyjemności z… cierpienia. Świetna narracja, zaskakująca i wciągająca fabuła oraz ogrom oryginalnych pomysłów plus lekka dawka nietypowego erotyzmu nadają książce rewelacyjną formę. Ani ja, ani moja Narnii nie byliśmy w stanie oderwać się się od poznawania kolejnych przygód Phedre nó Delaunay na tyle, że Narnii nawet przeczytała wszystkie dostępne części trylogii po… angielsku.

Na szczęście – jak się okazało – „Trylogia Kusziela” to dopiero początek! Jacqueline Carey zapowiedziała wydanie kolejnej trylogii osadzonej w tym samym uniwersum. „Trylogia Imriel” zaczyna się od tomu pt. „Kushiel’s Scion”, którego premiera zapowiadana jest na czerwiec 2006 roku (w USA oczywiście). Z najnowszych informacji umieszczonej na oficjalnej stronie Jacqueline Carey dowiedzieć się natomiast możemy, że tom drugi o roboczym tytule „Kushiel’s Justice” jest właśnie pisany, a raczej jest już napisana jego pierwsza wersja, która z pewnością będzie teraz poddawana gruntownej edycji.

Czekamy więc z niecierpliwością na kolejne książki pani Carey oraz na zapowiedziane już na 4 listopada 2005 roku wydanie polskojęzyczne tomu II „Trylogii Kusziela” pt. „Wybranka Kusziela” (w org. „Kushiel’s Chosen”). Dla tych, którzy już teraz są niecierpliwi, a nie lubią czytać w języku Shakespeare’a, „Esensja” przygotowała fragment drugiego tomu! Będzie sie działo!