Sudoku

2005.09.30 11:25 | Sudoku

Sudoku, to powstala w Japonii w latach osiemdziesiątych specyficzna, wymagająca logicznego myślenia łamigłówka o bardzo prostych zasadach. Obecnie Sudoku zdobywa popularność na całym świecie. Widziałem już m.in. książkę z kompletem łamigłówek Sudoku w pobliskim kiosku z gazetami a sam osobiście od paru dni ślęczę nad kolejnymi sudokowymi planszami.

Sudoku ma proste zasady. Do dyspozycji jest plansza w formie kwadratu składająca sie z 81 pól (9×9), które dodatkowo podzielone są na 9 regionów po 9 pól (3×3). Rozwiązana łamigłówka Sudoku, to taka plansza wypełniona cyframi od 1 do 9 w taki sposób, że w każdej linii, każdej kolumnie i każdym polu 3×3 (tzw. subregionie) znajduje się dokładnie 9 cyfr, a co ważniejsze – żadna z nich się nie powtarza w danej linii, kolumnie czy polu 3×3. Żeby było ciekawie, to na początku rozgrywki dostajemy już kilka odkrytych cyfr na swoich miejscach. Musimy dopisywać kolejne tak, aby wypełnić całą planszę zgodnie z podaną wcześniej zasadą – w żadnej kolumnie, linii czy polu 3×3 cyfry nie mogą sie powtarzać.

W sieci jest mnóstwo stron z generatorami łamigłówek Sudoku. Osobiście korzystam z dailysudoku.com, gdzie codziennie pojawia się nowe Sudoku do ściągnięcia w formacie PDF. Dodatkowo mają archiwum łamigłówek z całego niemal roku. Jest więc co rozwiązywać.

Sudoku to świetny „zabijacz wolnego czasu”. Wystarczy kartka w kratkę lub gotowy wydruk z łamigłówką, ołówek z gumką (nikt nie jest nieomylny) coś twardego do podłożenia i można rozwiązywać Sudoku i na przystanku i w autobusie i przy porannej kawie i nawet… w toalecie! Pamietać należy, że rozwiązanie trudnej wersji Sudoku zajmuje trochę czasu. Osobiscie rozwiązuję Sudoku typu „hard” pobrane z dailysudoku.com w około 20-40 minut. Naprawdę wciągająca rozrywka!

sudoku

» www.dailysudoku.com – codzienna porcja łamigłówki